Aisha Aisha Aisha

STANDARD PLEMENE NOVOFUNDLANDSKÝ PES

Standard FCI č. 50 / 24.07.1997 / D
Země původu: Kanada
Použití: tažný pes pro těžké náklady, vodní pes.
Datum publikace originálního standardu: 29.10.1996
Zařazení FCI: 2. skupina pinčové a knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi sekce 2.2 molossové, horští psi bez pracovní zkoušky


Stručný historický přehled

Toto plemeno pochází z ostrova Newfoundland a vyvinulo se z místních psů a velkého černého medvědího psa, dovezeného Vikingy po roce 1100. S příchodem evropských rybářů dochází ke křížení s novými plemeny jimi dovezenými a tak k dotvoření a oživení plemene, nejdůležitější vlastnosti však zůstaly zachovány. Při kolonizaci ostrova od roku 1610 byly morfologie a vrozené chování novofundlandského psa již vcelku ustálené. Právě tyto znaky mu umožnily přežít při tahání těžkých nákladů v extrémních klimatických podmínkách a při službě záchranářského a vodního psa vzdorovat nebezpečím číhajícím v moři.


Celkový vzhled

Novofundlanïan je masivní, se silným a dobře osvaleným tělem a s dobrou pohybovou koordinací.


Důležité proporce

Délka trupu od ramenního kloubu k vrcholu sedací kosti je větší než kohoutková výška. Trup je kompaktní. Trup feny může být poněkud delší a méně masivní než tělo psa. Vzdálenost od kohoutku k dolnímu okraji hrudníku je jen o málo větší než vzdálenost od dolního okraje hrudníku k zemi.


Chování a temperament (povaha)

Výraz novofundlanïana vyjadřuje shovívavost a mírnost. Je důstojný, veselý a podnikavý, je známý svou přívětivostí a důstojností.


HLAVA

Masivní. Hlava feny je stejně formována jako hlava psa, ale je méně masivní.


MOZKOVNA

Lebka - široká, s lehce vyklenutým temenem a silně vyvinutou týlní kostí. Stop - zřetelně vyvinutý, ale nikdy hluboký.


OBLIČEJOVÁ ČÁST

Nos - velký, dobře pigmentovaný, s dobře vyvinutými nozdrami.
Barva - u černých a černobílých psů černá, u hnědých psů hnědá.
Čenich - vysloveně čtvercový, hluboký a poměrně krátký, pokrytý krátkou jemnou srstí a bez vrásek. Koutky tlamy jsou zřetelné, ale ne nadměrně vyvinuté.
Pysky - měkké
Skus - nůžkový nebo klešový
Oči - poměrně malé, přiměřeně hluboko uložené, daleko od sebe a neukazující červenou spojivku.
Barva - tmavě hnědá u černých a černobílých psů, u hnědých povolen světlejší odstín.
Uši - poměrně malé, trojúhelníkové se zaoblenou špičkou, pevně posazené vzadu a po straně hlavy a dobře přiléhající. Při natažení dosahuje ucho dospělého psa k vnitřnímu koutku oka na stejné straně


KRK

silný, svalnatý, dobře usazený na ramenou, dostatečně dlouhý, aby umožnil důstojné držení hlavy. Na krku by neměl být nadměrný lalok.


TRUP

kostra celkově masivní. Při pohledu z boku je trup hluboký a mohutný. Hřbetní linie - rovná a pevná od kohoutku k zádi.
Hřbet - široký
Bedra - silná a dobře osvalená
Záï- široká a spadající v úhlu přibližně 30°.
Hrudník - široký, plný a hluboký, s dobře klenutými žebry.
Břicho a spodní linie - takřka rovná a nikdy vyklenutá vzhůru.


KONČETINY
HRUDNÍ KONČETINY

Hrudní končetiny jsou rovné a rovnoběžné i při chůzi a pomalém klusu psa. Plece - velmi dobře osvalené, lopatka uložena přiměřeně šikmo směrem dozadu. Lokty - dobře přilehlé k hrudníku Zápěstí - lehce šikmo postavené Tlapy - velké a proporcionální vůči tělu, kulaté a pevné s pevnými a kompaktními sevřenými prsty. Prsty jsou spojeny kůží.


PÁNEVNÍ KONČETINY

Protože síla potřebná k tahání těžkých nákladů, plavání a pro zdatný a prostorný pohyb je značně závislá na pánevní končetině, mají její vlastnosti u novofundlanïana nesmírný význam. Pánev je silná, široká a dlouhá. Stehna - široká a svalnatá Kolena - dobře úhlená, ale ne tolik, aby pes působil přikrčeným dojmem. Lýtka - silná a přiměřeně dlouhá Zadní nadprstí - poměrně krátké, hluboko nasazené; souběžné a široko postavené; nevytáčejí se dovnitř ani ven Tlapy - pevné a kompaktní. Pokud se vyskytnou paspárky, odstraňují se.


OCAS

když novofundlanïan plave, ocas slouží jako kormidlo, proto je silný a u kořene široký. V postoji visí volně dolů, nanejvýš s lehkým prohnutím na konci. Dosahuje k patám nebo lehce pod ně. V pohybu nebo při vzrušení je ocas nesen vodorovně, na konci lehce ohnutý směrem vzhůru; nikdy stočený přes hřbet, ani zatažený mezi nohama.


POHYB

novofundlanïan vykazuje prostorný pohyb hrudních končetin a silný posun vycházející z pánevních končetin. Pohybuje se zdánlivě bez námahy a působí dojmem síly. Přirozené je lehké rolování hřbetu. Se stoupající rychlostí mají končetiny tendenci pohybovat se blíže k ose těla, přičemž hřbetní linie zůstává vodorovná.


OSRSTÌNÍ

SRSTnovofundlanïan má patrovou srst nepropouštějící vodu. Krycí srst je přiměřeně dlouhá a rovná, bez kudrn. Povoleno je lehké zvlnění. Podsada je hustá a měkká, hustější v zimě než v létě, ale na hrudníku a zádi se do určité míry vyskytuje vždy. Srst na hlavě, čenichu a uších je krátká a hustá. Hrudní i pánevní končetiny mají praporec. Ocas je zcela pokryt dlouhou hustou srstí, ale ta netvoří praporec. Trimování ani střihání se nedoporučuje.


BARVA

ČERNÁ - nejběžnější barvou novofundlanïana je černá. Barva má být co možná nejvíc jednolitá, ale je povolen nádech vyblednutí od slunce. Bílé znaky na hrudi, prstech nebo na špičce ocasu jsou přípustné. ČERNOBÍLÁ - tato varieta má pro plemeno historický význam. Přednost se dává černé hlavě pokud možno s bílou lysinou táhnoucí se až na čenich, černému sedlu s pravidelným vybarvením, černou zádí a černou horní stranou ocasu. Ostatní části musejí být bílé, mohou být s minimálním tečkováním ( ticking ).
HNÌDÁ - hnědá barva se pohybuje od čokoládových odstínů po bronzovou. Bílé znaky na hrudi, prstech a nebo na konci ocasu jsou přípustné. Černobílí psi a psi hnědí se na výstavách posuzují ve stejné třídě jako psi černí.

VELIKOST A HMOTNOST:
průměrná kohoutková výška je:
dospělí psi: 71cm ( 28 palců )
dospělé feny: 66cm ( 26 palců )
průměrná hmotnost činí:
přibližně 68 kg pro psy
přibližně 54 kg pro feny

Větší kohoutková výška je žádoucí, ale velikost nesmí být na úkor vyváženosti, celkového zdravotního stavu, mohutné konstituce a správného chodu.

VADY - jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu, jejíž hodnocení musí být přímo úměrné její závažnosti.

 • Všeobecný vzhled : dlouhé končetiny, nedostatek substance
 • Celková struktura kostry : těžkopádnost, jemné kosti
 • Charakter : agresivita, bojácnost
 • Hlava : úzká
 • Čenich : špičatý ( " liščí " ) , nebo dlouhý
 • Pysky : zdůrazněné
 • Oči : kulaté, vypouklé, žluté oči, výrazně viditelná spojivka
 • Hřbet : kapří hřbet, měkký nebo sedlovitě pronesený hřbet
 • Ocas : krátký, dlouhý, zalomený; se zatočenou špičkou
 • Hrudní končetiny : prošláplé nadprstí, rozevřené prsty, tlapy vytočené dovnitř nebo ven, absence plovací blány mezi prsty
 • Pánevní končetiny : strmé úhlení kolen, kravský postoj, sudovitý postoj, vbočené tlapky
 • Pohyb : trhaný, šouravý, bočící, příliš úzký chod, potácivý, vpředu křížení nohou, výrazné vtáčení nebo vytáčení tlap vpředu, vysoký chod, mimochod
 • Srst : řídká, otevřená. Chybějící podsada
Vylučující vady
 • Špatná povaha
 • Předkus, podkus, zkřížený skus
 • Krátká nebo hladce přiléhající srst
 • Znaky jiné barvy než bílé na černých a hnědých psech
 • Jiné zbarvení než černá, černobílá, hnědá

Pozn. Samec musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata zcela sestouplá do šourku.